loader
Rolki | Wrotki

Wrotki czy rolki – które lepsze dla dorosłych i dla dzieci?

Ruch to zdrowie – wszyscy o tym wiemy. Dlatego wszelkie formy ruchu, które są dla nas dopuszczalne, powinny być wykonywane. Jeśli na przykład nie ma przeciwwskazań co do jazdy na rolkach czy wrotkach, mogą to robić nawet osoby w średnim wieku. Tego rodzaju zabawa jest doskonała dla zdrowia, choć należy pamiętać o używaniu stosownych zabezpieczeń, licząc się z ewentualnymi upadkami. Dzieci i dorośli, jeśli tylko mogą, powinni korzystać z opcji ruchu na wrotkach czy rolkach, ponieważ nie tylko mogą się dotlenić, ale i ćwiczyć swoje mięśnie. A to sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, jak również odpowiedniej wagi. Tylko co wybrać? Kiedyś wrotki były najpopularniejsze – w tej chwili najwięcej osób wybiera rolki. Jakie wady i zalety mają obydwa rozwiązania?

Wrotki a rolki – podobieństwa i różnice

Chociaż dla niektórych osób wrotki i rolki to dokładnie to samo, różnice pomiędzy nimi są dosyć znaczące. Rzeczywiście, obydwa te sprzęty służą do uprawiania sportu, a konkretnie do jazdy. We wrotkach jednak kółka ułożone są w dwóch rzędach, podczas gdy rolki posiadają jeden rząd kółek, ułożonych na środku jedno za drugim. W związku z tym są mniej stabilniejsze, choć pomagają osiągać większe prędkości. Komu zależy przede wszystkim na szybkiej jeździe, powinien wybrać rolki. Będzie mógł później łatwiej przerzucić się na łyżwy, ponieważ zasada działania w nich jest bardzo podobna. Jeśli jednak komuś zależy przede wszystkim na stabilności i bezpieczeństwie, a jazdę chce uprawiać rekreacyjnie, będzie bardziej zadowolony z wrotek.

rolki dla dzieci

Co dla dzieci, a co dla dorosłych?

Niektórzy uważają, że rolki są dla dzieci, które o wiele łatwiej załapią zasadę ich działania i będą miały frajdę z szybkiej jazdy nimi. Dla bardziej odpowiedzialnych dorosłych sprawdzą się zaś bardziej wrotki, które są stabilniejsze i którymi nieco ciężej jest hamować, więc należy to robić odpowiednio. Tymczasem tak jeden, jak i drugi sprzęt sportowy może się sprawdzić u obu grup – wszystko uzależnione jest bardziej od prywatnych predyspozycji, wymagań, umiejętności i chęci. Dzieci jeżdżące zbyt szybko nie tylko mogą stworzyć zagrożenie dla siebie, lecz również dla innych – może zatem lepiej jest zaopatrzyć je raczej we wrotki? Im wcześniej dziecko będzie uczyło się jazdy, tym lepszy jest to pomysł. Kilkulatki powinny otrzymać wrotki również ze względów zdrowotnych, ponieważ jazda na rolkach, z kolanami układanymi do środka, może doprowadzić do późniejszego skrzywienia kolan. Po prostu efekt się utrwala. Bez względu zaś na to, czy to osoba dorosła, czy też dziecko, wrotki, czy może rolki, zawsze trzeba jeździć z odpowiednimi ochraniaczami i kaskiem. Dowolność tych sprzętów oraz dodatków do nich to szansa na wybór tego, co najlepsze.