loader
Rolki | Wrotki

Jak jeżdizć na rolkach?

Niemalże w każdym polskim mieście można dostrzec wielu młodych ludzi, którzy przy dobrej pogodzie, wkładają swoje rolki i opanowują ulice oraz parki. Często ze słuchawkami na uszach, wydają się być niezwykle rozluźnieni i szczęśliwi, że mogą uprawiać swój ukochany sport. Oprócz tego jednak, jeżdżąc na rolkach, pracują oni nad kondycją swojego ciała, poprawiają koordynację oraz wzmacniając mięśnie nóg.

Wystarczy tylko założyć rolki, aby przekonać się, że korzystanie z nich ma niezwykle duży wpływ na mięśnie naszych nóg. Po krótkiej chwili, rolkarz zaczyna czuć każdy mięsień łydek oraz ud. Rolki zapewniają nam dużą dawkę ruchu, którego tak bardzo potrzebujemy, dzięki czemu mamy lepszą kondycję.

Tym bardziej, że oprócz samych nóg, podczas jazdy na rolkach, w trening zaangażowane jest całe nasze ciało. Korzystamy z tych mięśni, które na co dzień nie są ćwiczone, a w związku z tym nie są one szczególnie sprawne. Kiedy jednak jeździmy na rolkach, to tak jakbyśmy wykonywali dobry trening ogólnorozwojowy.

Czy trudno jest się nauczyć jazdy na rolkach? I tak i nie. Przede wszystkim, warto jednak poszukać odpowiedniego instruktora. Tylko kompetentna osoba, która potrafi przekazywać wiedzę innym, może nauczyć nas tego jak utrzymywać równowagę, czy też w jaki sposób powinniśmy się poprawnie poruszać.

Niestety, wciąż zdarzają się niekompetentni instruktorzy, którzy wpajają osobom początkującym niewłaściwe zasady uprawiania tego sportu. Wystarczy wspomnieć o jednym z nich, który przekonywał swoich podopiecznych, iż jazdy na rolkach trzeba się nauczyć, trzymając ręce w kieszeni. Taka technika, miałaby uchronić przyszłych rolkarzy przed nieestetycznym i rzecz jasna nieprofesjonalnym wymachiwaniem rękami podczas jazdy. Ciekawe tylko, czy ręce należy trzymać w kieszeni również kiedy zdarza się nam wywrotka?

jazda na rolkach

A jazda na rolkach to przecież nie tylko sztuka poruszania się w nich, ale także upadania czy hamowania. I to bez względu na to jaki jest nasz stopień zaawansowania. Musimy poznać różne techniki, a po wybraniu jednej z nich, po prostu dopracować ją do jak najwyższego poziomu, tak by czuć się bezpiecznie.

Tak naprawdę, aby jeździć na rolkach musimy przede wszystkim chcieć i najlepiej zdecydować się na zakup dobrych rolek. Oprócz tego, wystarczy nam znajomy, który już nauczył się tej sztuki, albo kursy jazdy, które możemy znaleźć w sieci. Oczywiście, trzeba mieć też dostęp do większej, równej powierzchni na ćwiczenia.

Jeśli chodzi o wspomniane kursy jazdy na rolkach w Internecie, zdecydowanie warto zapoznawać się z filmikami instruktażowymi, które są do nich dołączone. Może się nam to wydawać niemożliwe, ale zaraz po tym jak nauczymy się jechać prosto przed siebie, możemy zacząć wykonywać chociażby przeplatankę tyłem.

Warto też pamiętać, że gdy nauczymy się jeździć na rolkach, bez problemu będziemy się też poruszać na łyżwach.