loader
Nauka jazdy

Podstawy jazdy na deskorolce

Jazda na deskorolce zyskuje sobie coraz liczniejsze grono fanów. W związku z tym, liczba osób, które próbują swoich sił w tym sporcie stale rośnie. Zanim jednak zaczniemy uczyć się jazdy na deskorolce, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, w jaki sposób należy wykonywać najróżniejsze triki, aby było to dla nas bezpieczne.

Oczywiście, trzeba mieć świadomość tego, że sport jakim jest jazda na deskorolce, może powodować sporo mniejszych i większych urazów. Są one niezamierzone, ale nie zmienia to faktu, iż mogą się przydarzyć osobom na każdym poziomie zaawansowania. Wielu guzom czy siniakom, zwłaszcza u początkujących, można by jednak zapobiec, gdybyśmy cały czas pamiętali o zdrowym rozsądku. Jeśli ktoś w dużej mierze przecenia swoje umiejętności, lub też nie zna terenu, po którym się porusza, o urazy nietrudno.

Aby uniknąć chociażby niektórych z wypadków na desce, warto zaznajomić się z przygotowanymi przez nas zasadami wykonywania różnych sztuczek na desce. Dzięki nim, jazda na deskorolce będzie bezpieczniejsza, zarówno dla samego skatera, jak i otaczających go osób.

jak jeździć na deskorolce

Najważniejsze zasady dla jeżdżących na desce

1. Sprzęt ochraniający różne części naszego ciała to obowiązkowy element wyposażenia skatera. Wystarczy spojrzeć na zawodowców, którzy zawsze pamiętają o założeniu kasku, nakolanników oraz ochraniaczy na łokcie. Kupując akcesoria ochronne, zawsze wypróbujmy je w sklepie, aby mieć pewność, iż dają nam one pełną swobodę ruchów i przy tym rzecz jasna odpowiednią ochronę.

2. Pamiętajmy, że wyboista nawierzchnia nie jest odpowiednia do jazdy na desce. Tak naprawdę większość wypadków jest spowodowaną nierozwagą osób, które decydują się na jazdę w takich miejscach. Dlatego w każdym przypadku, powinniśmy wybierać trasy bez dziur, pęknięć, wystających kamieni lub innych elementów, które mogą stanowić zagrożenie.

3. Umiejętność upadania jest tak samo ważna jak sama jazda na desce. Jeżeli przewidujesz, że za chwilę możesz się przewrócić, spróbuj przykucnąć na desce. Dzięki temu, nie upadniesz z dużej wysokości.

4. Przed każdym wyjściem na przejażdżkę należy sprawdzać stan techniczny naszej deskorolki. Musimy się upewnić, że żaden z jej elementów nie jest uszkodzony albo poluzowany.

5. Musimy mieć świadomość tego co umiemy, oraz dopasowywać naszą jazdę do poziomu naszego zaawansowania. Choć akrobacje, które oglądamy w telewizji i w sieci, wydają się być niezwykle proste, musimy mieć świadomość tego, iż osoby je wykonujące, ćwiczyły przez wiele lat, zanim osiągnęły ten poziom. Nie warto zatem na siłę próbować tricków, które z dużą dozą prawdopodobieństwa, zakończą się naszym upadkiem. Na wszystko przyjdzie odpowiedni czas, więc nie ma sensu niczego przyśpieszać.