loader
Deskorolki

Jak wybrać longboard dla początkującego?

Jeszcze przed wyborem longboardu musimy zadać sobie pytanie o to, jakie ma być jego przeznaczenie. Bardzo często jest on postrzegany przede wszystkim jako klasyczna deska, którą można przemieszczać się z jednego miejsca w inne. Jeśli więc właśnie takiego rozwiązania szukamy, możemy mieć pewność, że każdy model dostępny w sprzedaży będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy chcemy zaopatrzyć się w dancery, a więc deski przeznaczone do tańczenia, chodzenia po nich i wykonywania zróżnicowanych tricków, a także deski downhillowe i w tym przypadku wybór powinien być poprzedzony bardziej staranną analizą.

Na początek

Longboard to deska, w przypadku której długość ma szczególne znaczenie. Samo mówienie o niej jest zresztą uzasadnione dopiero wówczas, gdy ma ona około 100 centymetrów długości. Pozwala to na przyjemną jazdę i poruszanie się po mieście bez żadnych trudności. Longboardy charakteryzują się dużą platformą, na której można stawiać stopy, a to sprawia, że jazda odbywa się w komfortowych warunkach, zaś osoba, która się na nią decyduje, w mniejszym stopniu obawia się o swoje bezpieczeństwo.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest kształt deski. Możliwości jest wiele, na początek jednak warto stawiać na propozycje klasyczne, a więc takie, w których blat ma kształt łezki, co stanowi zresztą widoczne nawiązanie do wyglądu, jaki charakteryzuje deskę surfingową. Jeszcze innym kształtem, który powinien spodobać się początkującym jest twin-tip. W tym przypadku mamy do czynienia z kształtem symetrycznym, w przypadku którego trudno o wyraźny podział na przód oraz tył. Niektóre deski tego typu kończą się natychmiast za truckami, choć nie brakuje również takich, które wystają za ich linią.

jaki longboard na początek

Gdy wybierzemy kształt odpowiedni dla siebie, możemy poddać analizie koła. Okazuje się, że one również mają duże znaczenie dla początkujących. Przyjmuje się, że powinny być one nie tylko duże, ale także miękkie, co ułatwi poruszanie się nawet po dość wymagającej kostce brukowej.

Nie można zapominać także o roli trucków. W większości longboardów przeznaczonych dla początkujących hanger ma około 18 milimetrów szerokości, same trucki zaś są rozstawiane pod kątem wynoszącym około 50 stopni. Pozwala to na uzyskanie dużej skrętności nawet wtedy, gdy poruszamy się z mniejszymi prędkościami, a więc takimi, jakie są możliwe do uzyskania w konsekwencji klasycznego odpychania się.

Nie można też zapominać o roli, jaką ma do odegrania flex, a więc to, jak bardzo deska będzie się uginać pod naszym ciężarem. To, jaki powinien on być, jest uzależniony przede wszystkim od naszych własnych preferencji, choć nie bez znaczenia jest też nasza waga. Jeśli więc najprzyjemniej stoi się nam na miękkim blacie, taki właśnie powinien zostać przez nas wybrany.