loader
Akcesoria

Jaki wybrać kask dla dziecka a jaki dla dorosłego?

Właściwe zabezpieczenie głowy pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych urazów w czasie jazdy na rowerze czy rolkach. Jednak jednak wybrać ten odpowiedni kask dla siebie i dziecka?

Kaski dla osób dorosłych na ogół produkowane są w wersji unisex, a wiec uniwersalnej dla kobiet i mężczyzn. Kaski dla dzieci są od nich mniejsze, a jednocześnie bardziej kolorowe. Dobiera się je odpowiednio do wieku dziecka. Poza tym na rynku dostępne są kaski dla niemowląt, które amortyzują ewentualne uderzenia w czasie nauki chodzenia czy raczkowania.

Najlepszy kask - czyli jaki?

Wybór kasku powinien następować nie tylko na podstawie rozmiaru głowy, ale i konkretnej aktywności. Okazuje się bowiem, że kaski mocno się od siebie różnią.

Kaski rowerowe to przede wszystkim kaski uniwersalne MTB, które nadają się do jazdy po mieście czy szlakach turystycznych. Czasami wyróżnia się też kaski szosowe, które sprawdzają się podczas jazdy po drogach i szosach. Kaski full face to modele zabudowane, które pod pewnymi względami przypominają kaski motorowe. Doskonale chronią całą głowę przed urazami. Stosuje się je w jeździe górskiej i terenowej.

Kaski na motor są obowiązkowe podczas jazdy na motocyklu. Skutecznie chronią głowę i twarz przed urazami powstałymi w czasie kolizji i nie tylko.

Jaki kask wybrać na rolki?

Najpopularniejsze są kaski uniwersalne o lekkiej konstrukcji i dobrej wentylacji. Czasami posiadają daszek chroniący przed słońcem. Kaski typu orzeszek są bardziej zabudowane. Sprawdzają się także podczas jazdy na rowerze.

Jaki kask wybrać na skuter?

Tutaj do dyspozycji są przede wszystkim kaski motocyklowe różnego rodzaju.

Jaki kask wybrać na quada?

W tym przypadku najwięcej osób decyduje się na klasyczne kaski motocyklowe.

kask na snowboard

Jaki kask wybrać na snowboard?

W tym przypadku kask obowiązkowy jest do 16. roku życia, ale nie powinno się z niego rezygnować również później. Najczęściej mają formę orzeszka.

Jaki kask wybrać na łyżwy?

W tej sytuacji kaski noszą przede wszystkim dzieci, w celu ochrony głowy w czasie upadku czy uderzenia.

Jaki kask wybrać na hulajnogę?

Kaski powinny nosić przede wszystkim dzieci. Są to kaski typu orzeszek o zabudowanej konstrukcji.

Rozmiary kasków

Przed wybraniem kasku należy zmierzyć obwód głowy, najlepiej za pomocą taśmy krawieckiej. W tym celu przykłada się ją w połowie wysokości czoła, a więc  w najszerszym miejscu głowy. Potem wynik ten zestawia się z tabelą rozmiarów danego producenta. Kasku nie powinno się wybierać zbyt dużego, jedynie w przypadku dzieci można pozwolić sobie na zakup kasku odrobinę większego. Ponadto kask każdorazowo powinno się mierzyć, aby sprawdzić czy dobrze wchodzi on na głowę, nie zsuwa się czy nie uciska głowy. To bardzo ważne.