loader
Deskorolki

Jak zbudowana jest deskorolka?

Odpowiedź na pytanie o to, czy budowa deskorolki jest skomplikowana, czy też nie, wcale nie jest prosta. Oczywiście, gdy przedmiotem analizy jest sama jej konstrukcja, pomimo upływu lat nie mamy do czynienia z niemal żadnymi istotnymi zmianami. Jeśli więc coś ulega przeobrażeniom, możemy mówić o tym w kontekście technologii produkcji oraz samych materiałów, jakie znajdują zastosowanie. Konstrukcja jednak pozostaje bez zmian, mamy więc do czynienia z blatem, kółkami oraz elementami, które łączą ze sobą jedną oraz drugą część. Czy jednak oznacza to, że wszystkie elementy mają jednakowe znaczenie dla osoby, która jeździ na deskorolce? Okazuje się, że przynajmniej kilku warto poświęcić nieco uwagi już choćby dlatego, że zmiana już choćby jednego z nich może mieć znaczenie nie tylko dla walorów estetycznych sprzętu, ale i dla komfortu jazdy.

Podstawowa części deskorolki jest zwykle określana mianem deski, choć bardziej właściwe wydaje się nazywanie jej blatem. Do jej produkcji przeważnie wykorzystywana jest sklejka wielowarstwowa, a choć możemy mieć do czynienia z pewnymi wahaniami, warstw tych zazwyczaj jest siedem. Kolejne z nich łączy się na prasie, do ich klejenia zaś wykorzystywana jest żywica. Podczas przygotowywania blatu duży nacisk kładzie się na jego specjalne wyprofilowanie. Jego konsekwencją jest przede wszystkim wytrzymałość występująca w połączeniu z wysoką elastycznością. Właśnie ten element ma kluczowe znaczenie dla wykonywania trików, można więc mówić o nim jako o sercu deskorolki.

elementy deskorolki

Wierzchnia warstwa blatu jest kryta specjalną odmianą papieru ściennego znaną jako grip. To właśnie mu zawdzięczamy przyczepność, której nie sposób nie docenić nie tylko podczas wykonywania kolejnych akrobacji, ale i w trakcie spokojnej jazdy. Z wyglądu grip przypomina czarny papier ścierny, choć wiele firm stawia dziś także na różnorodne wzornictwo. Gripy jednokolorowe konkurują zatem o uwagę kupujących z tymi w szachownicę i moro, z całą pewnością więc jest w czym wybierać. W blacie możemy też znaleźć osiem dziurek, których rozmieszczenie nie jest wcale przypadkowe. To właśnie przez nie przykręca się tak zwane trucki. Pomiędzy tymi ostatnimi oraz gripem znajdują się zresztą specjalne gumowe podkładki zmniejszające wzajemne oddziaływania.

Truck przeważnie składa się z pięciu elementów, a jego podstawa musi zostać przytwierdzona do części górnej. Odbywa się to z wykorzystaniem grubej śruby znanej jako kingpin. Kingpin ma za zadanie przede wszystkim scalanie trucka. Ponieważ jednak stosuje się w nim specjalne gumki i talerzyki, może być też znakomitymi amortyzatorem dzięki któremu truck delikatnie się przechyla. Deska staje się dzięki temu zabiegowi bardziej skrętna.