loader
Rolki | Wrotki

Rolki nie muszą być drogie! – czyli zakup sprzętu do jazdy

Wiele osób w młodości jeździło na rolkach – uwielbiało ten pęd, wiatr we włosach i szybkie pokonywanie kolejnych ulic. Była to olbrzymia przyjemność, która nie musi się wcale kończyć wraz z odejściem młodości, ponieważ dorośli także z łatwością odnajdą modele rolek kierowane specjalnie do siebie! A jeśli nie chcą już jeździć, zapewne wybierają się do sklepu ze swoimi dziećmi – którzy chcą tego spróbować. W sklepach zaś jest całe zatrzęsienie modeli wszelkiej maści i wielkości – oraz oczywiście w różnych cenach. Wiele osób zastanawia się czy wybór najtańszych będzie rozsądny, czy też może trzeba od razu inwestować w te najdroższe, żeby posłużyły przez długi czas. Wyjaśniamy jakie modele będą odpowiednie i dla kogo!

Zakup rolek – ale dla kogo?

Inne rolki będą oczywiście potrzebne osobie, która już kiedyś miała z nimi styczność, a inne takiej, która dopiero zaczyna swoją przygodę z nimi. Na pewno nie ma po co inwestować całej pensji w rolki dla dziecka, które dopiero się uczy, a ponadto które szybko rośnie i nie wiadomo jak długo będzie się w stanie cieszyć wygodą jazdy na nich. Amatorzy powinni kupować rolki fitness lub rekreacyjne. To specjalne typy, przeznaczone właśnie dla tych, którzy dopiero się uczą. Osiągają prędkość od 15 do 20 km/h i nie są drogie. Można je nabyć już za 200-300 złotych.

Rolki dla zaczynających jazdę

Wiemy już, że jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją naukę jazdy na rolkach, powinien nabyć wersje rekreacyjne lub fitness. Jednak w sklepach znajdzie wiele modeli podobnych rolek, dlatego taka osoba powinna zostać wyposażona w dodatkową wiedzę co do ich charakterystyki. Im większe są kółka, tym większe prędkości można rozwijać. Dlatego na początek należy celować w model z małymi kółkami. Kółka w rolkach nie mogą mieć więcej niż 100 mm – najlepsze są te w przedziale 78-82 mm. Jest też wiele innych elementów, o których należy pamiętać:

  • najlepsze łożyska to ABEC 5
  • najlepsze są kółka kauczukowe
  • najlepiej wybrać płozy kompozytowe.

Rolki to nie wszystko

Nawet jeśli ktoś jest początkującym rolkarzem, o wiele lepiej żeby wydał mniej pieniędzy na same rolki, ale zaopatrzył się w dodatkowy sprzęt, który na pewno mu się przyda. To oczywiście ochraniacze oraz kask – które są niezbędne i dla dzieci, i dla dorosłych. Upadki na rolkach zdarzają się bardzo często i przede wszystkim wtedy, kiedy dopiero się uczymy jeździć. Żeby taki upadek nie miał przykrych konsekwencji, musimy zadbać o stosowną ochronę. Dlatego raczej nie przepłacajmy inwestując w rolki, kiedy jeszcze nie wiemy jak długo będziemy się tej pasji poświęcać i czy nam się to spodoba, jednak zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie. Szczególnie jeśli chodzi o kolana - one są najbardziej narażone.