loader
Rolki | Wrotki

Jak wybrać najlepsze rolki damskie?

Jazda na rolkach jest idealnym wyborem dla osób, które potrzebują trochę ruchu, ale nie przepadają za bieganiem lub siłownią. Ta dyscyplina jest bardzo popularna, szczególnie wśród kobiet, które najczęściej wybierają rolki rekreacyjne. Ten typ rolek ma pewną zaletę - rozwijają ważne dla kobiet mięśnie. Jednak rolki do jazy rekreacyjnej też trzeba odpowiednio wybrać.

Im drożej, tym lepiej?

Z całą pewnością dla wielu osób będzie to niewesoła informacja - najlepiej wybrać najdroższe, na jakie można sobie pozwolić. Rolki, które cenią się wyżej powstają z lepszej jakości materiałów, co przekłada się na wygodę oraz płynniejszą jazdę. W przypadku tanich rolek zapomnieć można o wysokim komforcie, a nawet nabawić się pęcherzy i odcisków. Pocieszeniem jest fakt, że rolki rekreacyjne są tańsze niż te, przeznaczone do jazdy freestyle - ich ceny zaczynają się od 500 zł, natomiast przy zakupie rolek do jazdy rekreacyjnej kwota ta jest górną granicą wydatków. Dość często zdarzają się też promocje, które pozwolą obniżyć koszt zakupu.

Anatomia stóp

Przed zakupem rolek rekreacyjnych należy przemyśleć jaka powinna być ich specyfikacja. W przypadku rolek do jazdy fitness najważniejszą rolę odgrywa wygoda, a nie twardość płozy. Należy także pamiętać, że stopa męską i damska różnią się. Tak jest też w przypadku rolek  - różnice są nie tylko w wyglądzie, ale i w konstrukcji. Oczywiście kwestie estetyki również trzeba wziąć pod uwagę, ale ważniejszym czynnikiem jest to, że rolki damskie mają trochę inny kształt - dostosowane są do kobiecej stopy, która jest bardziej smukła niż męska. Dlatego nie można zapominać o tym czynniku podczas zakupu rolek.

rolki damskie

Wygoda przede wszystkim

Wygoda rolek zależna jest od kilku aspektów, a pierwszy z nich to hamulec, który wbrew pozorom jest ważny. W przypadku rolek do jazdy rekreacyjnej, hamulec powinien znajdować się z tyłu i najlepiej gdyby zamontowany był w obu butach. Mimo, że jest to szczegół, to znacząco wpływa na komfort jazdy. Następna ważna sprawa to wielkość kół. Zazwyczaj użytkując rolki rekreacyjne, nie zależy bardzo na zwrotności, ponieważ jazda taka charakteryzuje się dość prostymi odcinkami. Wobec tego można wybrać większe kółka, o średnicy 80 lub 84 mm. Rzecz jasna, pod uwagę trzeba wziąć własne preferencje oraz jakie trasy będą najczęściej uczęszczane.

Kolejny czynnik nad którym warto się zastanowić to dopasowanie do stopy. Prawdopodobnie jest to najważniejsze, ponieważ bezpośrednio wpływa na wygodę podczas jazdy. Rolka powinna być tak dopasowana, aby nie pojawiały się wolne przestrzenie, ale oczywiście bez nadmiernego ucisku. Idealne dopasowanie rozmiaru rolek to bardzo ważna sprawa, której nie należy lekceważyć. Warto pokusić się nawet o inny model, kiedy nie można znaleźć odpowiedniego rozmiaru w uprzednio wybranym.