loader
Deskorolki

Pielęgnacja deskorolki – jak to właściwie robić?

Deskorolki to bardzo popularny sprzęt sportowy, który posiada wiele osób – nie tylko dzieci czy nastolatki, ale i dorośli. Oczywiście, nikt nie jeździ na nich zimą, jednak kiedy robi się ciepło, wszyscy fani deski wyjmują ją z szafy czy składzika i ruszają w trasę, pokonując kolejne ulice, albo ćwicząc nowe umiejętności. Żeby jednak deskorolka spełniała swoje zadania właściwie i mogła służyć tak samo dobrze przez cały czas (w domyśle wiele lat), należy o nią właściwie dbać! Mnóstwo artykułów napisano już o tym, jak wybrać idealny model, ale za mało się mówi o sposobach pielęgnacji deskorolki, które mogą przedłużyć jej trwałość oraz zapewnić bezpieczeństwo. Warto zauważyć, że nawet ci, którzy wykonują na deskach przeróżne akrobacje, posiadają bardzo wypielęgnowane – wyglądające niemal na nowe – sprzęty. Jak to możliwe? Jak należy pielęgnować deskorolkę?

Pielęgnacja prosta nie jest

Wszystkim się wydaje, że deskorolka to tylko cztery kółka przymocowane do deski. Przynajmniej ci, którzy nie mają z tym sprzętem większego kontaktu uważają, że pobieżne umycie zapewne w zupełności wystarczy. Tymczasem każdy sprzęt będzie się zużywał szybciej i prędzej psuł, jeśli nie będzie się go właściwie pielęgnować. Warto zwrócić uwagę, że współczesne deski to naprawdę nie tylko kawałki drewna – one składają się z wielu idealnie dobranych warstw, które mają zapewnić stabilność, zwrotność, wytrzymałość itp. Deskorolki są odpowiednio wyprofilowane, wszystko jest do siebie świetnie przytwierdzone… Żeby to wszystko długi czas współdziałało, należy się niewątpliwie postarać. Pielęgnacja deskorolki nie jest wcale taka prosta!

pielęgnacja deskorolki

Zacznij od właściwego przechowywania

Jeśli deskorolka zamoknie, albo będzie przechowywana w wilgotnym miejscu, poszczególne, przytwierdzone do siebie warstwy tworzyw sztucznych mogą się rozkleić. A to na pewno nie będzie proste do naprawy! Najlepiej jest więc wcześniej zadbać o właściwe przechowywanie deskorolki, żeby później ustrzec się problemów – tym bardziej, jeśli był to sprzęt drogi. Miejsce musi być suche, a jeśli już coś zaczęło się niestety rozwarstwiać, trzeba jak najszybciej to skleić stosownym klejem wysokiej jakości.

Czyszczenie i dokręcanie

Należy zwrócić uwagę na śrubki – i to, żeby zawsze były odpowiednio dokręcone. Deskorolka musi też być co jakiś czas czyszczona – łożyska na pewno raz w roku warto dokładnie przemyć, a później wysuszyć. Z pomocą przychodzą także specyfiki do pielęgnacji, które można z łatwością nabyć w sklepach. Pielęgnacja oznacza również codzienną dbałość – na przykład brak jazdy na desce w brudnych, mokrych butach i czyszczenie jej powierzchni, jeśli już do tego doszło. Papier ścierny i tak trzeba będzie co jakiś czas wymieniać, ale nie oznacza to, że można przestać o niego dbać.