loader
Nauka jazdy

Nauka jazdy na deskorolne

Łatwo nauczyć się jeździć na desce jeśli się odpowiednio do tego podejdzie. Oczywiście trzeba włożyć trochę trudu, który będzie wymagać regularnej i długiej pracy.

Deskorolka dla laików

Wybór deski definiuje nasze kolejne postępowania. Przy źle dobranej, prędzej zrezygnujemy niż będziemy ćwiczyć dalej. Dlatego deskorolka musi być wygodna (mieć odpowiednią stabilność), równowaga będzie łatwiejsza do uzyskania.
Najlepsza dla osób rozpoczynających swą przygodę będzie klasyczna deskorolka. Jest uniwersalna we wszystkim i zbudowana z połączenia papieru ściernego z drewnem 7-warstwowym. Na początek dobrze jeśli deska będzie długa i szeroka - 75x20cm. Traki też są ważne jak i kółka - te ostatnie mają mieć twardość 78A.

Jeśli tylko ubezpieczymy się w taką deskę będziemy mieć ją na długie lata i cieszyć się z jej użycia. Jazda będzie komfortowa, a nauka lekka.

Nauka

Najpierw trzeba nauczyć się stać na desce nie poruszając się na niej. Gdy opanujemy to w 100% można zacząć ruszać poprzez odpychanie się jedną nogą gdy druga nadal utrzymuje się na powierzchni deski. Na tym na razie poprzestańmy. Kolejnym etapem jest stanie na desce gdy ta jedzie. Noga pozostająca z przodu ma stać w stylu:

  • goofy - prawa noga z przodu, lewą odpychamy,
  • regular - lewa noga z przodu, prawą odpychamy,
  • mongo goofy - lewą odpychamy i stawiamy z przodu
  • mongo regular - prawą odpychamy i stawiamy z przodu.
  • Nogi mają pozostać naturalnie. Na początku będzie dużo upadków więc kask i ochraniacze są obowiązkowe.

nauka jazdy na deskorolce

Skręcanie

Wiąże się z piętami i przenoszeniem na nie ciężaru ciała w taki sposób, że naciska się na tę stronę, w którą chcemy skręcić. Ciało również ma wtedy balansować tak by było to płynne. Gdy przestajemy skręcać nacisk jest zwalniany, a sylwetka prostuje się. Hamowania można nauczyć się na parę sposobów. Na samym początku przygody dobrze jest zastosować naciśnięcie tyłu blatu deski, i to mocno, aż nawet pójdzie do góry.

Skakanie

Gdy jeżdżenie jest już dla nas proste, można skupić się na małych sztuczkach. Pierwsze - ollie da nam podstawy do większych trików.
Gdy poruszamy się, palce stopy z tyłu mają zostać na deskorolce, a reszta poza nią, zniżamy się, a ciężar ciała przenosimy na nogę będącą z tyłu. Potem z całej siły podskakujemy regulując deskę, podczas przebywania w górze, nogą postawioną z przodu. Niby proste, ale potrzeba na to sporo czasu.

Deskorolka a sztuczki

Chcąc robić sztuczki trzeba kupić odpowiednią deskorolkę. Wersja klasyczna też będzie odpowiednia, ale poleca się także szerokie deski lub te typu cruiser. Podczas nauki wiele razy się przewrócimy, ale w końcu dojdziemy do perfekcji. Wystarczy być cierpliwym, a już wkrótce będziemy popisywać się przed znajomymi swymi wyczynami.