loader
Rolki | Wrotki

Rolki do jazdy miejskiej – jakie będą najlepsze?

Jazda na rolkach to sport uwielbiany przez wiele osób – tak dorosłych, jak i dzieci. W sklepach zaś można dostać prawdziwego bólu głowy od rodzajów i modeli, jakie są dostępne w różnych cenach. Nie wszyscy znają się na rolkach na tyle, żeby wiedzieć co najlepiej jest nabyć i dlaczego. Mało kto poszukuje jednak specjalistycznych wersji, które nadają się do jazdy w trudnych warunkach – przeważnie chodzi nam o rolki do jazdy po mieście, żeby pokonywać kolejne ulice, odwiedzając znajomych, czy też ubierać rolki w czasie weekendów, spędzając czas na świeżym powietrzu. Jakie rolki do jazdy miejskiej będą najlepsze? Na czym się skupić wybierając?

Jazda miejska – czyli jaka?

Przed wyborem konkretnego modelu, należy odpowiedzieć sobie na istotne pytanie co oznacza dla nas jazda miejska. Każdy powinien je sobie zadać i wówczas będzie również wiedział czego tak naprawdę potrzebuje. W miastach mamy różnego rodzaju nawierzchnie i często od wyboru konkretnej okolicy zależy na przykład czy częściej będziemy się poruszać po asfalcie, czy może po chodniku? Jeśli rolki mają mieć jedynie charakter rekreacyjny, a jeździć będziemy po prostych nawierzchniach i alejkach bez żadnych przeszkód do napotkania, wybierzmy rolki rekreacyjne. Jeśli jednak zamierzamy jeździć po nieco trudniejszych terenach, gdzie różne rzeczy można napotkać, o wiele rozsądniejszą opcją będzie zakup rolek przystosowanych do jazdy terenowej. Oczywiście, ich cena będzie wyższa, ale wszystko dlatego, że zapewniają większe bezpieczeństwo w trudniejszych warunkach.

rolki do miasta

Rolki rekreacyjne a terenowe

Wybór rolek rekreacyjnych jest raczej prosty, ponieważ są to produkty, które nie są przesadnie drogie, a dość licznie znajdują się w sklepach. Można więc z łatwością znaleźć taki model, który odpowiada nam czy to kolorem, czy stylem, czy też (co zresztą jest przecież najważniejsze) jest po prostu najbardziej wygodny. Wszystkie tego typu rolki znajdziemy w cenach około 200-300 złotych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu przypadł nam do gustu model jeszcze tańszy, nie ma sensu inwestować w droższy, a mniej komfortowy – rolki rekreacyjne mają zapewniać przede wszystkim wygodę w trakcie jazdy, która ma być miłym spędzaniem wolnego czasu. Rolki terenowe są jednak dużo bardziej skomplikowane – od nich musimy już oczekiwać więcej. Tym bardziej, że o wiele więcej na nie wydamy. W rolkach terenowych zwróćmy uwagę na płozę oraz na kółka. Muszą one być solidne. Do jazdy miejskiej potrzebna jest płoza twarda i krótsza oraz koła o odpowiednim rozmiarze – im większe, tym większe prędkości można rozwijać. Dlatego tutaj akurat wybór należy do konkretnego klienta i jego potrzeb. Bardzo istotny jest również w rolkach miejskich brak hamulca tylnego.