loader
Akcesoria

Ochraniacze i kask – jak wybrać najlepsze?

Uprawianie sportu jest oczywiście dobre dla naszego zdrowia, ponieważ w ruchu spalamy tkankę tłuszczową, nadmiar kalorii, dotleniamy się, budujemy formę itp. Jednak jeśli naszą ulubioną formą rekreacji jest na przykład jazda na rowerze czy deskorolce, żeby ustrzec się przed niebezpieczeństwem musimy zakupić odpowiednie ochraniacze na kończyny oraz kask na głowę. Niektórzy jeżdżą bez podobnych produktów ochronnych, ale później kończy się to złamaniami, stłuczeniami, wstrząśnieniem mózgu i podobnymi, nieszczęśliwymi wypadkami. Nigdy nie wiadomo kiedy i co nas spotka – nawet jeśli sami jedziemy przepisowo, zawsze istnieje zagrożenie, że to ktoś inny na nas wpadnie, albo po prostu się przewrócimy na nierówności w chodniku. Jakie ochraniacze i kask wybrać, jeśli chcemy być właściwie zabezpieczeni?

Dobierz ochraniacze do konkretnych potrzeb

Ochraniacze powinny być dobrane do odpowiednich preferencji danej osoby, która będzie je nosić, jak również do rodzaju jazdy. W każdym wypadku – czy to rower, czy też rolki, albo na przykład wrotki – musimy zabezpieczyć przede wszystkim kolana, jak też zadbać o ochronę głowy. Kontuzje kolan zdarzają się najczęściej i mogą być poważne. Jeśli chodzi o konieczność ochrony głowy, nie trzeba chyba zaś dalszego wyjaśnienia. Co ważne, ochraniacze powinny nosić zarówno osoby początkujące – którym wypadki mogą się przydarzać częściej – jak i te, które jeżdżą już na przykład na rolkach od wielu lat. Dlaczego? Ponieważ im większe są nasze umiejętności, tym też mniejsza czujność. Tym więcej eksperymentów i ryzyka też podejmujemy - dlatego ochrona także jest wtedy ważna. Oczywiście, jeśli ktoś chce nauczyć się wykonywania jakichś sztuczek, powinien od razu zadbać o wytrzymalsze, odporniejsze ochraniacze. Inni mogą zakupić najpierw cały, podstawowy, klasyczny zestaw - są wystarczająco solidne na początek.

Ochraniaj łokcie i nadgarstki

Chociaż najpoważniejsze i najczęstsze wypadki dotyczą właśnie kolan, albo ewentualnie głowy, to zdarzają się także kontuzje łokci czy nadgarstków. Rezultaty braku odpowiednich ochraniaczy mogą być opłakane – na przykład złamania otwarte i długa rehabilitacja. Szczególnie nadgarstki są narażone na wypadki, ponieważ upadając odruchowo staramy się podeprzeć rękami – i kłopot gotowy. Dlatego nie wolno zapominać o odpowiedniej ochronie nadgarstków i dłoni, kiedy wybieramy się na rolki czy rower. Wersje ochraniaczy przeznaczone na łokcie zbliżone są zaś do tych właściwych dla kolan – można jednak wybrać te nieco wydłużone, zapewniające większą sztywność i ochronę. Najważniejsze – tak w jednym, jak i drugim przypadku, żeby posiadały regulowane zapięcia, co zapewni zabezpieczenie, ale i komfort noszenia w trakcie jazdy.