loader
Rolki | Wrotki

Jakie kółka w rolkach są najlepsze?

Rolki rolkom nie równe, różne jest też ich przeznaczone. Co jednak zrobić z rolkami, które mają już trochę lat, ale jeszcze mogą posłużyć? Okazuje się, że pozornie prosta konstrukcja składa się z kółek i łożysk, które mają różną wielkość, właściwości czy stopień twardości.

Większość dostępnych obecnie na rynku produktów wykonanych jest z poliuretanu,  a więc syntetycznego kauczuku. Jednak kółka to nie tylko sam materiał. Różnią się one między sobą także rozmiarem czy stopniem twardości.

Oznaczenia

Kółka posiadają zawsze dwa oznaczenia. Pierwsze dotyczy wielkości, a drugie twardości. Okazuje się więc, że zapis 80 MM 80A czy 80/80A to nic innego jak koła o średnicy 80 milimetrów i twardości na poziomie 80A.

Wielkość

Koła w rolkach można podzielić zasadniczo na te małe i duże. Im większe jest koło, tym szybsza może być jazda, ale jednocześnie trudniej się nim manewruje. Warto też zwrócić uwagę na inne kwestie.

Małe koła, a więc w zakresie od 47 do 70 milimetrów są zwrotne, ale jednocześnie dość wolno. Jednak jazda na nich jest łatwa i stabilna. Jeśli małe koła zostaną połączone z płaskim profilem jazda będzie agresywna i dość szybka, a jednocześnie stabilna.

jakie kółka do rolek

Koła duże w zakresie od 84 do 110 milimetrów są bardzo szybkie, ale mało zwrotne i kiepsko w ich przypadku z przyczepnością. Koła o wielkości powyżej 90 milimetrów są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów.

Profil

Przy okazji rozmiary warto zwrócić uwagę na profil koła. To nic innego jak jego kształt. Jeśli powierzchnia stykająca się z ziemią jest płaska mówi się o kole płaskim. Jest one przyczepne, ale nie pozwala na rozwijanie zbyt dużych prędkości. To dobre rozwiązanie dla tzw. rolek agresywnych. Jeśli z kolei kółko ma cienką powierzchnię styku z ziemią, jest to kółko profilu ściętym, które sprawdza się przy jeździe szybkiej, ale mało stabilnej. Koła z profilem okrągłym, a więc pośrednim między wymienionymi powyżej, dobrze sprawdzają się w ruchu miejskim oraz w czasie jazdy freestyle.

Twardość

Ten parametr oznaczany jest za pomocą litery A. Oznacza nic innego jak twardość poliuretanu wykorzystanego do produkcji danego koła. Na ogół twardość mieści się w zakresie od 78 do 82A. Podobnie jak w przypadku rozmiaru, również i tutaj znaczenie ma przede wszystkim specyfika jazdy na rolkach. Im wyższa jest liczba A, tym koło jest twardsze i bardziej wytrzymałe. Jednak z drugiej strony wysoka twardość powoduje mniejszy komfort jazdy i gorsze tłumienie drgań. Miękkie koła szybko się ścierają, ale dobrze się na nich jeździ. Dodatkowo są przyczepne i doskonale tłumią drgania.

Obecnie uważa się, że najlepszym rozwiązaniem są koła o twardości 80A, które jednocześnie są twarde, a przy tym pozwalają na komfortową jazdę.