loader
Deskorolki

Jak działa i jaką wybrać deskorolkę elektryczną?


Wystarczy rozejrzeć się po ulicach polskich miast, aby zauważyć, że elektryczne modele deskorolek lub też rowerów stają się coraz bardziej popularne, i to wcale nie tylko wśród osób będących fanatykami gadżetów i nowinek technologicznych. Czym należy się kierować przy wyborze elektrycznej deskorolki? Czy jazda na takim sprzęcie jest bezpieczne i dlaczego właściwie warto korzystać z elektrycznych zamienników rowerów lub też deskorolek.

Czym jest deskorolka elektryczna? Sprzęt tego rodzaju często jest nazywany terminem Mini Segway. Najważniejsze zalety deskorolek elektrycznych to mobilność, cicha praca a zarazem możliwość dość szybkiego przemieszczania się po ulicach miasta nawet w godzinach szczytu.

Czym różnią się dwa pojęcia: Segway oraz Mini Segway? Ten drugi jest po prostu większy, dzięki czemu po dzięki odpowiednich modyfikacjach może być z powodzeniem używany na przykład przez osoby z niepełnosprawnością. Z kolei termin Mini Segway oznacza po prostu elektryczną deskorolkę, bez elementów typowych dla sprzętu typu Segway, a więc na przykład drążka czy sterowania komputerowego.
 

W jaki sposób działają deskorolki elektryczne?
 

Większość elektrycznych deskorolek jest wyposażona w silniki akumulatorowe. Sterowanie taką deskorolką to zaś najczęściek kwestia balansowania ciałem. Dokładny sposób sterowania danym modelem deskorolki elektrycznej zależy od jego charakterystyki. W przypadku sterowania przez balans ciała ruszamy do przodu po prostu wychylając się, zaś jazda w tył odbywa się poprzez przechylenie w ten kierunek. Skręcanie to z kolei kwestia naciskania stopami na podesty. Na rynku dostępne są również modele sterowane przy pomocy pilota. W przygotowaniu znajdują się zaś modele, w przypadku których sterowanie będzie odbywać się przy użyciu smartfona.

deska elektryczna

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę kupując deskorolkę elektryczną?
 

 

  • Pojemność akumulatora –  tutaj zasada jest prosta: im bardziej pojemny akumulator, tym lepiej. Warto również sprawdzić, jaki jest czas pracy akumulatora nie tylko na standardowych, lecz również na wyższych obrotach.
  • Maksymalne obciążenie –  Kolejny ważny czynnik. Często przecież jeździmy na deskorolce mając na sobie na przykład dość ciężki plecak. Jeżeli ważymy 80 kg a maksymalne obciążenie deskorolki wynosi 85 kg, może to stanowić problem.
  • Rozmiar kół – Deskorolki z mniejszymi kołami są zarezerwowane raczej dla osób zaawansowanych. Dla zwykłych użytkowników a zwłaszcza dla dzieci należy wybierać modele z szerokimi kołami, ponieważ oznacza to bezpieczniejszą jazdę.
  • Czas ładowania – Czas ładowania deskorolki to kwestia naszego komfortu. Bez wątpienia model, który można w pełni naładować w przeciągu 1 godziny okaże się wygodniejszy, niż taki który wymaga 4 lub 5 godzin.
  • Jakość – Dobra deskorolka elektryczna powinna być mocna i stabilna, nawet przy niewielkiej wadze. Dzięki temu mamy gwarancję, że sprzęt nagle nie odmówi nam posłuszeństwa.


Czy jazda na deskorolkach elektrycznych jest bezpieczna?
 

Bezpieczeństwo jazdy to bez wątpienia jedna z kluczowych kwestii. Warto pamiętać, że z deskorolką elektryczną jest podobnie jak na przykład ze zwykłym rowerem: zbyt szybka, nieumiejętna lub po prostu nieuważna jazda może skończyć się siniakami. Należy jednak zaznaczyć, że jazda na deskorolce elektrycznej jest trudniejsza, niż w przypadku klasycznych modeli. Jeżeli więc chcemy sprawić taki sprzęt dziecku, pamiętajmy o kasku, ochraniaczach a także obserwacji naszej pociechy podczas początkowych etapów nauki jazdy na nowym urządzeniu.

Z całą pewnością, aktualnie wybór deskorolki elektrycznej nie należy do zadań łatwych. Na rynku istnieje wiele modeli, różniących się od siebie pod wieloma względami. Zanim więc dokonamy zakupu, warto porównać ze sobą różne dostępne modele a także zapoznać się z ich specyfikacją oraz charakterystyką.